15 yaş genç hissediyorum

Fazla kiloları nedeniyle koronavirüsten ağır bir şekilde kurtulan Ebru Emral Kozakoğlu, mide küçültme ameliyatı ile 118 kilodan 77 kiloya düştü. Kozakoğlu, 15 yaş daha genç hissettiğini söyledi.

8 ayda 41 kilo veren kadın: 15 yaş daha genç hissediyorum

Antalya’da ikamet eden Ebru Emral Kozakoğlu (41) 2020 yılında geçirdiği koronavirüs sonrası sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyle Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Solunum sıkıntısı çeken Kozakoğlu, koronavirüsün yoğun olduğu dönemlerde yoğun bakım ünitesinde yer olmadığı için 2,5 ay hastanede normal bir odada kaldı.

Kozakoğlu iyileştikten sonra doktor arkadaşının ‘kilo başlı başına bir hastalık’ demesi üzerine obezite ameliyatına (mide küçültme ameliyatı) karar verdi.

8 ay önce Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Mehmet Güler tarafından mide küçültme ameliyatı olan Dr. Kozakoğlu, 118 kilodan 77 kiloya düştü.

“Arkadaşım da kilonun başlı başına bir hastalık olduğunu söyledi, sen hastasın”

41 kilo veren Ebru Emral Kozakoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Şeker yoktu, kolesterol yoktu, tansiyon yoktu. Sigara ve alkol de kullanıyordum. Ek bir rahatsızlığım olmadığını sanıyordum. korona oldum. Hastaneler aşırı kalabalıktı. %70 akciğer tutulumu vardı. Entübasyonu duydum ama yoğun bakımda yer yoktu. Sonra araştırdım. neden ben diye düşündüm. Bende bir problem yok dedim. Arkadaşım da bana kilonun başlı başına bir hastalık olduğunu söyledi, sen fazla kilolusun. Daha sonra mide küçültme ameliyatı olmaya karar verdim.

8 ayda 41 kilo veren kadın: 15 yaş genç hissediyorum ViDEO

“Sırf kilom, göbeğim, göbeğim ve yağım görünmesin diye siyah giyiyordum”

Kendime güvenim yükseldi. Artık merdivenleri çıkarken çok daha rahatım. Kıyafet almakta sorun yaşamıyorum. Ameliyat günümde bile siyah giydim. Kilom, göbeğim, göbeğim ve yağım görünmesin diye siyah giyiyordum. Artık istediğimi özgürce giyiyorum, rahatım.

“Kendimi 10-15 yaş daha genç hissediyorum”

DHA’nın haberine göre; Kozakoğlu, mide küçültme ameliyatı olmak isteyenler için, “Bence korkacak bir şey yok ama önce hastanın kendini iyi hissetmesi gerekiyor. İyi bir cerrah seçmesi ve iyi araştırma yapması gerekiyor. Çok iyi doktorlarımız var. Öncelikle doktor ve ekibi ile çok iyi anlaşmak gerekir. 10-15 yaş daha genç hissediyorum. Daha aktif, daha zinde ve daha mutluyum.” dedi.

“40 kilo civarında kilo verdirdi”

Doç. Dr. Mehmet Güler, Ebru Emral Kozakoğlu’nun sağlık durumunu da anlattı, “8 ay önce yaklaşık 118 kilo fazla kilo sorunu için başvurdu. Ameliyattan sonra başarıyla yaklaşık 40 kilo verdi. Şu anda onu sağlıklı bir kiloda görüyoruz. Günlük hayatımızda da çok güzel değişimlere tanık oluyoruz.” söz konusu.

Mide küçültme ameliyatına ilgiden bahseden Güler, şunları kaydetti: Salgın sırasında insanların dışarı çıkıp sosyal ve sportif faaliyetlere katılamamaları nedeniyle kilo alımında artış yaşandı. Pek çok insan alışık olduğundan farklı kilolara ulaştı. Salgın döneminin hafiflemesi ile obezite cerrahisi hastalarının sayısında artış oldu. dedi.

Obezite cerrahisinin yaygınlaştığını kaydeden Doç. Dr.Gülüyor, “Vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan hastalara obezite cerrahisi uygulanmaktadır. Burada önemli olan nokta hastaların obeziteye bağlı olarak oluşabilecek hastalıkları da göz önünde bulundurarak ameliyata iyi hazırlanmalarıdır. Hastalarımızın yüzde 99’dan fazlası hastanede kaldıktan 2-3 gün sonra ciddi bir check-up yaptırdıktan sonra uygun yöntem ve yöntemlerle ameliyat gerçekleştirilir ve uygun şekilde takip edilirse normal hayatlarına dönebilmektedir.” söz konusu.

8 ayda 41 kilo veren kadın: 15 yaş daha genç hissediyorum #1

8 ayda 41 kilo veren kadın: 15 yaş genç hissediyorum #2

8 ayda 41 kilo veren kadın: 15 yaş daha genç hissediyorum #3

Leave a Comment