ABD’den Rusya ile Ukrayna arasındaki mahkum değişimi için Türkiye’ye teşekkür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Eylül’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile yürüttüğü diplomatik trafik sonucunda Rusya ile Ukrayna arasında 200 mahkum takası yapıldığını duyurdu.

Beklenmedik bir şekilde, Rusya ve Ukrayna, 10’u yabancı olan 200 savaş esirini takas etti. İdam cezasına çarptırılan iki İngiliz ve bir Faslı da tutuklu mübadelesinde serbest bırakılırken, 3 İngiliz, iki ABD’li Hırvat ve bir İsveçli daha serbest bırakıldı.

Jean-Pierre, günlük basın toplantısında Rusya ile Ukrayna arasındaki mahkum değişimiyle ilgili soruyu yanıtladı. ABD’nin Ukrayna ile Rusya arasındaki tutuklu takasını memnuniyetle karşıladığını belirten Jean-Pierre, takasla iki ABD vatandaşının serbest bırakıldığına dikkat çekti.

Jean-Pierre, serbest bırakılan Amerikalıların bir an önce evlerine dönmelerini sabırsızlıkla beklediklerini belirterek, “Suudi Arabistan ve Türk hükümetine Rusya ile Ukrayna arasındaki tutuklu değişimine aracılık ettikleri için de teşekkür ediyoruz” dedi. deyimini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Ukrayna’ya ‘seyahat etmeyin’ uyarısına dikkat çeken Jean-Pierre, “Ukrayna’ya savaşmak için gitmeniz doğru değil ve bu insanlar ciddi risklerle karşı karşıya. ABD sizin güvenliğinizi garanti edemez” dedi. mesajınızı verdi.

Ukrayna Türkiye Rusya Güncel Haberler

Leave a Comment