‘Alzheimer bir şeyleri bulamamakla başlar’

Acıbadem Kayseri Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Güven Arslan, Alzheimer hastalığının “beyin hücrelerinin her geçen gün ölmesi ve buna bağlı olarak beyin hacminin azalmasıyla karakterize kronik nörodejeneratif bir hastalık” olduğunu belirterek, hastalığa yakalanma riskinin yıllar içinde önemli ölçüde arttığını sözlerine ekledi. 65 yaş. Yaşlı nüfus artışına bağlı olarak Alzheimer hastalığı tanı oranlarının arttığına dikkati çeken Dr. Arslan, hasta ve yakınlarına ciddi ekonomik ve sosyal yükler getiren bu hastalığın iyi tanınması ve erken müdahale edilmesinin, bu hastalığın iyi tanınmasının ve erken müdahale edilmesinin önemli olacağının altını çizdi. herkese faydalı olsun.

HESAP VE DİL BECERİLERİ GİBİ İLK YOK EDİLMESİ GEREKEN ALANLAR

İnsan beyninin korteks adı verilen kabuk kısmının, daha yüksek kortikal süreçler gerektiren farkındalık, hesaplama, tanımlama ve dil becerileri gibi özelleşmiş yeteneklerden sorumlu olduğunu belirten Dr. Lion, “Bütün bu yetenekler kazanılır ve Alzheimer hastalığında ilk yok edilen alanlardır. Sonuç olarak, hastalar okuma, anlama, konuşma bozuklukları, dikkat eksikliği, çevre bilincinin azalması ve hafıza kaybı yaşarlar. Özellikle yeni şeyler öğrenmede güçlükler, hesap yapmada güçlükler, yakın bellekte güçlükler yaşanır. Hastalar geçmişi çok iyi hatırlayıp tarif edebilirken, az önce ne söylendiğini veya ne yaşadığını hatırlayamazlar. Alışverişte para hesabındaki hatalar, kişi ve mekanların karıştırılması yaygındır. Hastalar halüsinasyonlar nedeniyle ajite olabilir, uyku bozuklukları ve çeşitli davranış bozuklukları ortaya çıkabilir. dedi. Arslan, hastalığın ileri evresinde yatalak hale gelebilen hastaların yemek yeme, kişisel hijyen ve öz bakım gibi temel konularda dahi bir bakıcıya ihtiyaç duyabileceğini ifade etti.

ÖĞELERİ VE KELİMELERİ BULMA GÜÇLÜĞÜ İLK BELİRTİLERDİR

Hastalığın çok erken evrelerde kendini gösterdiğini belirterek, “Bulamama, son zamanlarda olanları unutma, alışveriş yapma, fatura ödeme gibi daha önce yapılan işleri yapamama veya ihmal etme gibi belirtilerle kendini gösteriyor. aynı şeyleri tekrar tekrar sormak, kelime bulmakta zorluk çekmek” diyen Dr. Arslan, bu gibi durumlarda mutlaka uzman bir doktor kontrolüne gidilmesi gerektiğini söyledi. Arslan, tanının, mental durum tespiti ve rutin kan tetkikleri yapıldıktan sonra MR veya bazı durumlarda tomografi ile beynin radyolojik olarak görüntülenmesi ve genel olarak hafızayı sorgulayan psikometrik testlerle diğer nedenlerin dışlanmasıyla konulduğunu ifade etti.

“ENGELLİLİK KAYBI YAVAŞLAMAK İÇİN TEDAVİ”

Şu anda hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların büyük çoğunluğunun tedavi edici bir etkisinin olmadığını kaydeden Dr. Lion, “Tedavi çoğunlukla yaşla birlikte artan kayıp oranını yavaşlatmayı amaçlıyor. Artan bir toplumsal yük haline gelen Alzheimer hastalığı için de yeni tedaviler geliştiriliyor. Beyinde anormal şekilde biriken proteinleri hedef alan ve bunların birikmesini önlemeye çalışan immünoterapiler olmasına rağmen, uluslararası platformda henüz yaygın olarak kullanılmamaktadır. söz konusu.

“SAĞLIKLI BESLENMEK, STRESTEN UZAK DURMAK VE DÜZENLİ UYMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Hastalığın kendisi ve tedavisinin çok zor olması nedeniyle hastalıktan korunmanın önemini vurgulayan Dr. Lion, “Bu nedenle sağlıklı beslenme, kitap okuma, bulmaca ve problem çözme, sosyal aktivitelere katılma gibi zihni meşgul edecek aktivitelerde bulunulması önerilir. Stresten uzak durmak ve düzenli uyumak da sinir sistemi sağlığı için son derece önemlidir. Omega-3 sinir hücrelerinin yapı taşı olduğu için balık ve yumurta tüketimi; Hücre içi fonksiyonlarda demir, çinko ve selenyum gibi elementlere ihtiyaç duyulduğu için sebze ve meyve tüketimi önerilir. Unlu ve paketli gıdalardan uzak durmak, düzenli egzersiz yapmak ve uygun saatlerde güneş ışığı almak hastalığın önlenmesinde faydalı olacaktır. dedi.

Hastalığı önlemek için yapılabileceklerin çok değerli olduğuna değinen Arslan, klinik belirtiler ortaya çıkmaya başladığında ihmal edilmeden bir nöroloji uzmanına muayene olunması ve ilerideki kayıpların önüne geçmek için bir an önce tedaviye başlanması gerektiğini söyledi.

Leave a Comment