Apple’ın Bilgisayarları Neden ‘Mac’ Olarak Adlandırılıyor?

Eskiden ‘Macintosh’ olan ‘Mac’, şüphesiz Apple’ın en ikonik ürünlerinden biridir. Her yıl yeni Mac’leri ile ön plana çıkan Apple, neden bu ürünlerine bilgisayar demiyor da onun yerine ‘Mac’ ismini tercih ediyor? İşte elmadan bilgisayara uzanan hikaye!

Kuşkusuz Apple’ın piyasaya ilk çıktığı ve iPhone’ların henüz icat edilmediği yıllarda. en ikonik ürün Macintosh bilgisayarlarla gündemdeydi.

Peki Apple neden bu üründeki rakiplerini seviyor? “bilgisayar” adını kullanmak yerine ‘Macintosh’ adını kullanmayı mı tercih ettiniz? gel, bu farklı İsmin arkasındaki hikayeyi birlikte öğrenelim.

İlk Macintosh bilgisayarla başlayan Mac isminin hikayesine bakalım.

İlk Macintosh bilgisayarı, 24 Ocak 1984’te Steve Jobs tarafından California’daki Apple hissedarlarının önünde tanıtıldı. Zaman içinde yoğun ilgi ile karşılaşan bu Macintosh, 9 inç ekrana, 128k belleğe ve 3.5 mhz işlemciye sahipti. Bu rakamlar günümüzde çok küçük kabul edilse de o zamanın teknolojisi ile büyük bir fark yaratmıştır. teknolojik yenilik Macintosh’un yenilikçi olması ve zamanına göre küçük sayılabilecek bir boyutta üretilmesi, kişisel bilgisayarların tarihini kökten değiştirmiştir.

Macintosh, adını McIntosh adlı bir elma türünden alır.

elma neden mac

Steve Jobs, kişisel hayatında farklı diyetler denedi. Denediği bu diyetlerden biri olan meyve diyetini yaparken, Elma çiftliğini ziyaret eder ve 3 ortağıyla kuracakları şirketin adını öğrenir. elma (elma) olmaya karar verir. Şirketin adının bir elmadan gelmesi gibi, bilgisayarlarına da bir elma türü olan Macintosh adı verildi. ‘McIntosh’den alır. ‘Macintosh’un ismine, şirketin gelecekte ‘Macintosh’ adını verecek olan bilgisayar projesinden sorumlu olan Jef Raskin karar veriyor.

Raskin, 2003 yılında verdiği bir röportajda, ‘Macintosh’ adını verme kararının arkasındaki nedenin bu olduğunu söyledi. McIntosh elmasını tadın onu sevdiğini söylüyor. Macintosh’un McIntosh’a tercih edilmesinin nedeni, McIntosh adında başka bir şirketin daha olmasıdır. Apple’dan McIntosh’a ‘a’ harfini ekleyerek bu, telif hakkı sorununu çözer ve şirketin ikonik bilgisayarlarını doğurur.

ALAKALI HABERLER

Apple’a ‘Bakın Ne Yapıyorlar’ Dediren İsim Hakkı Davası: Amatör Müzisyene İsim Benzerliği(!)

Bu ünlü McIntosh elmasına da değinelim:

McIntosh Red adı verilen kırmızı ve yeşil kabuklu elma, Kanada’nın ulusal elma olarak bilinir. Bu elma, adını 1811 yılında çiftliğini temizlerken kimliği belirsiz bir elma fidesini keşfeden, fidedeki elmaların tadını beğenen ve bu elma fidesini çoğaltan kişiden almıştır. Kanadalı çiftçi John McIntosh’tan alıyor. McIntosh adı şu anlama geliyorsa ‘şefin oğlu’ anlamına gelir. Soğuk iklimleri seven bu elma türü, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça popülerdir; Amasya elmamız gibi düşünebilirsiniz.

Peki bu ‘Macintosh’ nasıl bir Mac adı oldu?

Apple çalışanları, müşterileri ve basın yetkilileri ilk olarak ‘Macintosh’ çıktı. Aklınızda tutmak için ‘Mac’ kısaltmasını kullanın. tercih etti. ‘Macintosh’a göre söylemesi kolay olan bu rumuzdan yola çıkarak Apple, ‘Mac’ kısaltmasını MacPaint ve MacWrite gibi Macintosh uygulamalarına uygun görmüş ve 1997 yılında şirket işletim sisteminin adını değiştirmiştir. Mac os işletim sistemi ‘Mac’ olarak kullanmaya karar vererek, ‘Mac’ adında kalıcı değişiklikler yapar. 1998’de iMac adı ilk adı ‘Mac’ bilgisayar tanıtıldı ve şimdi şirketin ikonik bilgisayar serisine ‘Mac’ deniyor. Şirket, ürünlerinin farkını ve kalitesini göstermek ve kullanıcılarının aklında kalmak için ‘Mac’ adını kullanıyor gibi görünüyor.

‘Mac’ isminin hikayesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Elma çeşidinden ilham aldığını düşünüyor musunuz?

Kaynaklar: Nasıl Geek, Apple Scoop, The U Junkie

Leave a Comment