Avrupa’nın ne kadar doğalgazı kaldı? ülke ülke açıklandı

class=”medyanet-inline-adv”>

İngiltere yüzde 95 civarında bir doluluk oranına sahipken, 2021’de Avrupa Birliği en yüksek alımı ABD’den yaptı. Öte yandan ABD’nin 2021 yılındaki doğalgaz ihracatı tüm zamanların rekor seviyesine ulaşmış ve Ukrayna-Rusya savaşının ardından Katar, dünyanın en büyük sıvı gaz (LNG) tedarikçisi konumuna gelmiştir.

YÜZDE 90 ÜZERİNDE İLK 5

Avrupa Gaz Altyapısı (GIE) verilerine göre 21 Eylül itibarıyla Avrupa Birliği ülkelerinin doğalgaz stokları ortalama yüzde 86,67’ye ulaştı. Avrupa Birliği Komisyonu 23 Mart’ta yeni bir düzenleme yaparak, birlik ülkelerinin yer altı depolarındaki gaz stokunun 1 Ekim’e kadar yüzde 80’in üzerine çıkarılmasına karar verdi. 21 Eylül’de açıklanan verilere göre Portekiz yüzde 100, Polonya yüzde 98,1, Fransa yüzde 95,9 ve Danimarka yüzde 94,85’e ulaştı.

class=”medyanet-inline-adv”>

UKRAYNA GAZ STOK: 29.41

AB’den ayrılan İngiltere’nin Brexit sonrası gaz stoğunun yüzde 95,52 olduğu belirtildi. Gaz stokları yüzde 80’in altında olan ülkeler Avusturya, Bulgaristan, Macaristan ve Letonya oldu. Ukrayna’nın doğalgaz stoğu yüzde 29,41 olarak açıklandı.

ABD, 2021’DE REKORU GAZ İHRACATI

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nden alınan verilere göre, ABD 2000 yılına kadar Meksika ve Kanada’ya çoğunlukla boru hattıyla nispeten küçük miktarlarda doğal gaz ihraç ederken, gaz ihracatı 2000 yılından itibaren kademeli olarak arttı. ABD, 2021 yılında 41 ülkeye rekor düzeyde doğal gaz ihraç etti. Avrupa Komisyonu tarafından 10 Ocak 2022’de açıklanan AB-ABD Gaz İhracatı raporuna göre; AB, enerji arzını çeşitlendirmek ve daha güvenli hale getirmek için ABD’den giderek artan şekilde sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithal ediyor. Raporda, “Veriler, AB’ye LNG ihracatının 2021’de en yüksek hacmi kaydettiğini ve tahmini 12 milyar avro değerinde 22 milyar metreküpe ulaştığını gösteriyor” dedi.

PAZAR ÖNGÖRÜLERİ

Küresel sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) piyasasının giderek daha rekabetçi hale geldiğine vurgu yapan AB raporunda, Uluslararası Enerji Ajansı’nın piyasanın geleceğine ilişkin tahminlerine de yer verildi. Buna göre, Avrupa’ya sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatının 2040 yılına kadar 2016 seviyelerine göre yaklaşık yüzde 20 artmasının beklendiği belirtildi. Raporda; ABD’nin dünyanın en büyük gaz ‘üreticisi’ ve AB’nin de ABD’den sonra dünyanın en büyük gaz ‘tüketicisi’ olduğunun altı çizildi.

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD VE AVUSTRALYA YENİ GAZ ÜRETİM TESİSLERİ AÇACAK

AB Komisyonu verilerine göre Katar’ın açık ara dünyanın en büyük LNG tedarikçisi olduğu vurgulandı. Diğer büyük tedarikçiler Avustralya, ABD, Nijerya, Malezya, Rusya ve Endonezya’dır. Önümüzdeki birkaç yıl içinde ABD ve Avustralya’nın yeni tesisleri devreye alarak gaz arzını büyük ölçüde artıracağı vurgulandı.

BU VİDEO İLGİLENEBİLİR

Leave a Comment