Bakmadan almayın: Zehirleniyorsunuz! Vücudu rahatsız ediyor

Kadın erkek fark etmeksizin milyonlarca insanın kullandığı günlük bakım ve güzellik rutininin bir parçası olan kremler cildinizi zehirliyor olabilir. Kendinizi daha iyi hissettirmek ve güzelliğinize güzellik katmak için ilk akla gelen kozmetik ürünlerdir. Bununla birlikte, kozmetiklerdeki bazı maddeler sağlığa zarar verebilir.

KOKUYA DİKKAT

Çoğu güzellik kremi paraben içerir. Parabenler koruyucu olarak kullanılır. Şampuanlardan diş macununa kadar birçok ürün paraben bileşikleri içerir.

iStock-1218513525

HORMONLARI ARTIRIR

Ne yazık ki, bu maddelerin kadınlık hormonları olan östrojene benzer etkileri olduğundan şüphelenilmektedir. Bu nedenle hamile kadınlar, fetüsler, küçük çocuklar ve ergenler için özellikle tehlikelidirler.

KANSER TETİKLERİ

Paraben türleri vücutta birikir ve kısırlık, diyabet, erken ergenlik gibi hastalıklara ve meme, testis, prostat kanseri gibi hormona bağlı kanserlere neden olabilir.

iStock-1363405231

Kullandığınız kozmetiklerde paraben olup olmadığını öğrenmek için içerik listesine bakmanız yeterli. Son eki “-paraben” olan tüm maddeler parabendir.

En sık kullanılan parabenler şunlardır:

 • metil parabenler,
 • etil parabenler,
 • parabenler meme ucu,
 • benzil parabenler,
 • Fenil tebrikler,
 • butil parabenler,
 • propil parabenler,
 • izopropil parabenler,
 • İzobütil parabenler.

Alerjiniz varsa günlük kullandığınız kozmetik ürünlerinde bulunan kokulara da dikkat etmelisiniz.

Ürün içerik listesinde bunlar “parfüm” veya “koku” başlığı altında bulunur. Birçoğu alerjileri tetikleyebileceği veya alevlendirebileceği için sağlığa zararlı olarak kabul edilir.

Kumarin, sitral veya linalool gibi özellikle alerjik olarak kabul edilen bazı kokular da doğal kozmetiklerde oldukça sık kullanılmaktadır. Bu yüzden dikkat edilmelidir. (Ensonhaber)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Gökten ölü kuşlar yağdı: Gerçek bir biyogüvenlik tehdidi!Gökten ölü kuşlar yağdı: Gerçek bir biyogüvenlik tehdidi!
Son ankette çarpıcı sonuçlar! AK Parti kritik sınırda: CHP ve İYİ Parti ise diğer tarafta.Son ankette çarpıcı sonuçlar! AK Parti kritik sınırda: CHP ve İYİ Parti ise diğer tarafta.
Okul bahçesinde yere yığıldı! 14 yaşındaki öğrenci tutuklandıOkul bahçesinde yere yığıldı! 14 yaşındaki öğrenci tutuklandı

Leave a Comment