Boeing, yatırımcıları yanıltanlara 200 milyon dolar ödeyecek

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) yapılan açıklamada, şirketin ve eski yöneticisi Dennis A. Muilenburg’un 2018 ve 2019 yıllarında Boeing uçaklarının düşmesinin ardından kamuoyunu yanıltıcı açıklamalar yapmakla suçlandığı belirtildi.

Açıklamada, Boeing ve Muilenburg’un ilk çarpışmadan sonra uçak güvenliği ile ilgili devam eden bir sorun olduğunu bildiklerini, ancak 737 MAX uçağının “herhangi bir uçan uçak kadar güvenli” olduğuna dair güvence verdikleri belirtildi.

“Hayatın trajik kaybını tarif edecek kelime yok”

Boeing ve Muilenburg’un ikinci kazanın ardından aksi bilgiden haberdar olmalarına rağmen kamuoyunu rahatlatmaya devam ettiği belirtilen açıklamada, şirketin anlaşmaya giderek 200 milyon dolar, Muilenburg’da ise 1 milyon dolar ödeyeceği bildirildi. 737 MAX uçağı hakkında yatırımcıları yanılttığı yönündeki suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

SEC Başkanı Gensler, “Bu iki uçak kazasının neden olduğu trajik can kaybını tarif edecek hiçbir kelime yok” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Gensler, özellikle halka açık şirketlerin ve yöneticilerin kriz zamanlarında piyasalara tam, adil ve gerçeğe uygun açıklamalar yapmasının önemli olduğunu vurguladı.

UÇUŞ KONTROL SİSTEMİNDEKİ HATA 346 HAYAT MALİYETİ

Endonezya’daki Lion Airlines’a ait “JT 610” uçuş numaralı Boeing “737 Max 8” tipi uçak, 29 Ekim 2018’de Jakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang şehrine hareket ettikten kısa bir süre sonra denize düştü. 189 kişi yaşamını yitirdi, tarihe “bu tip uçakların ilk kazası” olarak geçti.

Etiyopya Hava Yolları’na ait Boeing “737 Max 8” tipi yolcu uçağı, 10 Mart 2019’da Addis Ababa’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra düştü ve içindeki 157 kişinin tamamı hayatını kaybetti. Etiyopya’da meydana gelen kazanın ardından aralarında Türkiye, Çin, Etiyopya, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda ve Avusturya’nın da bulunduğu birçok ülke “Boeing 737 Max” tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak askıya alarak bu uçuşlara hava sahalarını kapattı.

Her iki kazanın da uçaklarda yükseklik açısını ayarlayan sensörler arasındaki veri uyumsuzluğundan kaynaklandığı belirlendi.

Geçen yıl Ocak ayında Boeing, kazalarda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve müşteri havayolu şirketlerine tazminat ödemeyi ve Federal Havacılık İdaresi’ni (FAA) yanılttığı için adli para cezası ödemeyi kabul etti. ABD Adalet Bakanlığı.

Şirketin tazminat ödemeleri ve cezaları 2,5 milyar dolar olarak açıklandı.

Leave a Comment