Büyük hareketlilik yaşandı: Manipülasyon yönetmeliği borsaya geliyor!

AKP Başkanı Recep Tayyip ErdoğanBaşkanlığını yürüttüğü toplantıda bu konunun ele alınması bekleniyor.

Piyasa katılımcıları ve uzmanlar, olası düzenleyici değişikliklerin vadeli işlem sözleşmelerinin sayısını azaltmayı içerdiğini belirtti.

Kaynaklar, yaklaşık iki aydır devam eden yüzde 150’lik yükseliş ve takip eden 10 günlük düşüş döneminde açılan pozisyonlar nedeniyle irili ufaklı birçok yatırımcının zarar ettiğini tahmin ederken, bu durumun borsada da rahatsızlık yarattığını belirtti. devlet.

Üst düzey bir ekonomi yetkilisi şunları söyledi:Banka hisselerindeki gelişmelerin hem ekonomik hem de siyasi etkileri var… Benzer hareketlerin yaşanmaması mutlaka gerekiyor. Alternatif adımlar değerlendiriliyor. Hangi adımların atılacağı kısa süre içinde belirlenecek.” söz konusu.

Adının açıklanmasını istemeyen bir aracı kurum yöneticisi, işlem hacmi yüksek bankalar gibi büyük hisse senetlerinde kaldıraçlı pozisyonların yarattığı sert fiyat hareketlerinin ekonomi yönetiminde rahatsızlık yarattığını ve bu kapsamda düzenleme değişikliği yapılabileceğini ifade etti. bunun tekrar olmasını zorlaştıracak olan Hazine’nin koordinasyonu.

Aynı kaynak, “Özellikle likit banka hisse senetlerindeki oynaklık nedeniyle burada bir hassasiyet oluştu.

Piyasa uzmanları, teminat açığının yatırımcılar tarafından karşılanamaması durumunda aracı kurumun bilançosuna yansıtılabileceğine dikkat çekti.

Bazı uzmanlar, işlem hacmi düşük olan ve fiyat manipülasyonuna izin veren küçük-orta ölçekli şirketlerin paylarına dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin kısıtlanması yönünde adım atılabileceğini de belirtti.

Hazine ve Borsa İstanbul, Reuters’in herhangi bir adım atılıp atılmayacağına ilişkin sorularını düzenleyici kurumlara yöneltti. Ancak haberin yazıldığı sırada Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) herhangi bir yanıt gelmedi.

HASAR BELLİ DEĞİL, SIKIŞMA DEVAM EDİYOR

Bazı yatırımcıların Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın (VİOP) “ilk büyük krizi” olarak nitelendirdiği tırmanış ve düşüşün ardından bu hafta sert hareketler durdu.

Türkiye’nin en büyük banka hisseleri, geçen hafta art arda dibe indikten sonra bu hafta yatay hareket ederek piyasadaki genel stresin azaldığını gösterdi.

Ancak Şekerbank, TSKB ve İş GYO hisselerinde geçen haftadan bu yana kesintisiz taban hareketi piyasanın bazı kesimlerinde stresin bitmediğini gösterdi. Şekerbank hisseleri üst üste yedinci, TSKB ve İş GYO altıncı gün üst üste dip yaptı.

Bir kaynak, vadeli işlem piyasasındaki pozisyonların ağırlıklı olarak beş aracı kurumdan alım satım yapan yatırımcılar tarafından tutulduğunu belirtirken, bu pozisyonlar için gerekli teminatın yatırımcılar tarafından tamamlanmaması durumunda aracı kurumun bilançosuna yansıtılabileceğini belirtti. ev.

Marj tamamlama gerektiren pozisyonlarda bulunan yatırımcıların Ahlatçı, Alnus, Gedik, Tacirler ve Trive Yatırım’dan işlem gördüğünü belirten iki trader, bu üç hisse senedindeki baz hareketi bitene kadar sıkılığın ve teminat sorununun çözülmeyeceğini ifade etti.

Hafta başında 1,4 milyar lira ile geçen hafta 1,8 milyar lira ile rekora yakın olan teminat tamamlama çağrısı son günlerde azalsa da dün itibariyle 567 milyon lira ile yüksek kaldı.

Kaldıraçlı pozisyonları tutmaya devam etmek için yatırımcılar, teminat tamamlama çağrısına eşit nakit, hisse veya diğer menkul kıymetleri göstererek teminat boşluklarını doldurmalıdır.

Bunun mümkün olmaması halinde aracı kurumlar, yatırımcıların elinde bulunan payları satarak teminatı tamamlarlar. Spot hisse senedi piyasasında düşüşe neden olan bu satışların yetersiz kalması durumunda aracı kurumların kendi öz kaynakları ile açığı kapatması, yetersiz kalması durumunda ise Takasbank’taki garanti fonu kullanılması gerekmektedir.

Takasbank, hafta başında asgari teminat limitlerini indirerek piyasayı rahatlattı. Büyüklüğü 1,2 milyar TL olan Takasbank garanti fonundaki olası tüm zararları karşılamaya yetecek olsa da, olası zararların aracı kurumların bilançolarına yansıması olasıdır.

Reuters’in konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Gedik Yatırım, “Piyasalardaki oynaklık hakkında yorum yapamayız. Ülkemiz sermaye piyasalarına olan güvenimiz dün olduğu gibi bugün de devam ediyor. Faaliyetlerimize aynı şekilde devam ediyoruz.”

Alnus Yatırım, soruları yanıtlamadı ancak şirkete yakın bir kaynak, bir kısmı hisse olmak üzere yeterli teminat bulunduğunu belirtti.

Ahlatçı, Trive ve Tacirler Yatırım’dan yazı yazılırken herhangi bir yanıt gelmedi.

OLASI ÖNLEMLER

VİOP’ta toplam 49 şirketin hisse bazlı vadeli işlem sözleşmeleri açıktır. Her bir hisse bazlı sözleşme için sürekli olarak üç vade işlem görürken, vade sonunda hisselerin fiziki olarak el değiştirmesi ile sözleşmeler tamamlanmış olur.

Daha sonra VİOP’a dönüşen vadeli işlem piyasalarının kurulmasında 2005 yılında görev alan Deriva Danışmanlık Yönetici Ortağı Tolga Uysal, piyasadaki sıkışmanın büyük ölçüde süresi dolan vadeli işlem sözleşmelerinin fiziki mutabakatının yapılması gerekliliğinden kaynaklandığını belirtti. 30 Eylül’de yaptığı açıklamada, “Bu krizin tekrar yaşanmaması için sığ hisse senetlerinde vadeli işlemler açılmamalıdır” dedi.

Uysal, Şekerbank, TSKB ve İş GYO hisselerinde taban hareketinin 30 Eylül’e kadar devam etmesi halinde fiziki teslimattan kaynaklanan sıkışıklığın nakit uzlaşma, yani alıcı ve satıcı arasındaki fiyat farkının ortadan kaldırılmasıyla çözülebileceğini ifade etti. bu durumun VİOP’ta arbitraj pozisyonu açan kurumsal fonlarda kayıplara yol açacağını söyledi. yaratabileceğini belirtti.

Piyasadaki sorunu özetleyerek, “Buradaki sorun, spot piyasada oluşan sığ hisse senetlerinde teminat tamamlama çağrısının yol açtığı kayıplar ve fiziki uzlaşma koşulunun yarattığı tıkanıklık nedeniyle oluşan kısır döngüdür. Uzun pozisyon alan yatırımcılar, Bu hisseleri vade sonunda bulmamız gerekiyor” dedi. Zararla karşı karşıya kalabileceğini ancak aracı kurumların Takasbank’ta kademeli bir teminat havuzu oluşturmasının zararları karşılamaya yeteceğini ifade etti.

Leave a Comment