Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın Mir kart açıklaması

Kalın’dan Mir kartı açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya’nın Türk bankaları aracılığıyla yaptırımları ihlal ettiği yönündeki iddiaların gerçekçi olmadığını belirterek, “Bu iddiaların hiçbir dayanağı yok. Mir kart dediğimiz şey, Rus turistlerin günlük harcamaları ile sınırlı olan bir kart. Türkiye’ye geliyorlar.”

Kalın, NTV’de yayınlanan canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu.

Kalın, Semerkant ve New York temaslarının Türk dış politikasında artık alışılagelmiş yoğun ve dinamik diplomatik girişimlerin bir halkası olduğunu söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’nın bazı bölgelerinde yapmak istediği referanduma değinen Kalın, bu tür tek taraflı girişimleri doğru bulmadıklarını belirterek, “2014 Kırım referandumunu ve sonucunu yani Rusya’nın ilhakını tanımıyoruz. Bu tür referandumlarda durum nettir.Büyük resme baktığınızda, “Bu, Rusya ile Batı arasında devam eden mücadelenin yeni bir aşamasını oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

Kalın, Rusya-Ukrayna savaşının sona ermesi için uluslararası hukuk temelinde diplomatik bir müzakere sürecinin başlatılması gerektiğini, Türkiye’nin bunu samimi ve ciddi bir şekilde yapan tek ülke olduğunu ifade etti.

TOZ DEĞİŞİM PROSESİ

Türkiye’nin arabuluculuğundaki sürece ilişkin mübadele sürecinde MİT’in çok önemli bir rol oynadığını belirten Kalın, şu bilgileri paylaştı:

“Aslında bu süreç yaklaşık 3,5 aydır devam eden bir müzakere süreciydi. İsimler, listeler, kimlerin bırakılacağı ve nereye gidecekleri konusunda pek çok detay var. Konu sonuçlanıncaya kadar çok fazla kamuoyuna açıklama yapmadık. ama Cumhurbaşkanımız bu konuyu lider diplomasisi düzeyinde çok sıcak tuttu Sayın Putin ve Sayın Zelensky ile çok görüşmesi oldu 200 isim vardı ama 15 isim anlaşılamadı.Çatışma oldu.Sonra o liste daraldı Lviv’e ulaşmadı.Sonra görüşmelere biraz daha devam edelim dedik.Sonra 5 isme düştü. 5 ismin tamamı Türkiye’ye geldi ve savaş bitene kadar güvenliğimizde olacak.”

Rusya’nın tahıl koridorunda kendi gemilerine el konulmasından endişe duyduğunu belirten Kalın, Rus sevkiyatlarında kısmi bir azalma olduğunu söyledi.

RUSYA YAPTIRIMLARDA BARIŞ İDDİASI

Rusya’nın Türk bankaları aracılığıyla yaptırımları ihlal ettiği iddiasına ilişkin soru üzerine Kalın, “Bu iddiaların hiçbir dayanağı yoktur. Mir kart dediğimiz şey, Rus turistlerin Türkiye’ye geldiklerinde günlük harcamalarıyla sınırlı bir karttır. Rus turistlerin ülkemize gelmesini yasaklayacak durumda değiliz. Buraya gelen turistler.” Diğer kartları kullandığı gibi diğer kartları da kullanabilir.” dedi.

Putin’in Semerkant’ta Rus heyetini selamlarken gördüğü sürprizin videosu sorulan Kalın, görüntüleri daha sonra izlediğini söyledi.

Kalin, “Salona girdiğimizde önümde Rus heyeti vardı. Merhaba dercesine el ele tutuşan iki meslektaşım vardı. Zamanımız vardı. Bir de açıkçası yapmamız gereken bir konu vardı. toplantı başlamadan önce konuşun. Yarım omuz selamlama durumuydu, meslektaşım yapınca dedim. Ben cevap verdim, diğeri yaptı. Sanki Hakan Fidan Bey’imize der gibi.” dedi.

“Şam’la siyasi temas ne zaman ve ne ölçüde olacak?” Soruyu yanıtlayan Kalın, şu anda böyle bir planın olmadığını belirterek, “Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi istihbarat birimlerimiz gerektiğinde ilgili yerler ile görüşmektedir” dedi. ifadelerini kullandı.

ABD’NİN GARY’YE KARŞI SİLAH AMBARGOSUNU KALDIRMA KARARI

ABD’nin Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) yönelik silah ambargosunu kaldırma kararını değerlendiren Kalın, “Amerikan yönetiminin Kıbrıs Rum Yönetimi’ne yönelik silah ambargosunu kaldırmasını çok yanlış bir karar olarak görüyoruz. Doğu Akdeniz’de bölgesel barış, barış ve istikrara katkıda bulunmak, Kıbrıs barış sürecine katkıda bulunmak söz konusu değildir.” dedi.

İSRAİL İLE NORMALİZASYON

AA’nın haberine göre; İsrail’e iade ziyareti yapılıp yapılmayacağı sorulduğunda Sözcü Kalın, gündemlerinin çok yoğun olması nedeniyle yakın dönemde böyle bir ziyaret olmayacağını hatırlatarak İsrail’de seçimlerin olacağını hatırlattı.

Kalin, şöyle devam etti:

“İsrail ile normalleşmeyi hem ikili ilişkilerimiz, hem Filistin meselesi hem de bölge açısından önemli görüyoruz. Daha önce de söylemiştik, ikili ilişkilerimiz ticari ve insani açıdan tüm zorluklara rağmen iyi bir şekilde devam etti, ancak bir diğer mesele de bu. Filistin sorununda adalet kadar önemli, kalıcı ve kalıcı bir çözüm bulunması, iki devletli çözümün hayata geçirilebilmesi ve Türkiye’nin bu sürece dahil olması büyük önem taşıyor.”

“AVRUPA’NIN ENERJİ GÜVENLİĞİ TÜRKİYE’YE BAĞLI”

Sadece İsrail ile Türkiye arasında değil, Avrupa yakasında da enerji işbirliği konusunda ciddi bir istek olduğunu kaydeden Kalın, “Ukrayna-Rusya savaşından sonra Avrupa yeniden bir enerji kriziyle karşı karşıya. İki alternatif var. Biri. TANAP’ın güçlendirilmesi. “İkinci alternatif, Doğu Akdeniz’den Türkiye üzerinden İsrail’e, Lübnan’a, Mısır’a, Avrupa’ya gaz sağlayacak. Her iki durumda da Avrupa’nın enerji güvenliği Türkiye’ye bağlı” dedi.

Kalın, İran’da gözaltında tutulan genç bir kadının ölmesinden derin üzüntü duyduğunu, toplumsal barışı ve huzuru ön planda tutan bir yaklaşıma sahip olmanın temel isteklerinin olduğunu ifade etti.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında bir barış anlaşmasının müzakere edildiğini belirten Kalın, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Aslında bazı nesnel koşullara baktığımızda geleceğin yeniden müzakerelerle ilerleyeceğine dair güçlü bir irade var. Buradaki asıl sorun elbette bildiğiniz gibi 44 günlük Karabağ’ın ardından ateşkes anlaşması yapılmış. Geçen yıl savaş oldu ama henüz bir barış anlaşması yapılmadı.Ermenistan ile Azerbaycan arasında şu anda bir barış anlaşması müzakere ediliyor.Bu elbette çok kapsamlı bir anlaşma. normalleşme sürecinde iki devletin atacağı adımlar, sınırları, sınır güvenliği, koridoru, Azerbaycan topraklarında kalan Ermeni vatandaşlarının durumu. Bu anlaşmanın doğru yapılması Kafkasya’da barış ve istikrarın belirlenmesinde kritik rol oynayacaktır.”
Leave a Comment