Demirtaş’tan Davutoğlu’na: Yüreğin üşümedi mi, ne kadar ceza istiyorsun?

CANAN COŞKUN

[email protected]

@canancoşkun

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dönemin Başbakanı ve şimdiki Geleceğin Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın duruşmasında, “Tüm bunlara rağmen yüreğin üşümüyor mu? Tam olarak amacın ne, ne kadar ceza almamı istiyorsun? söz konusu.

Fotoğraf: Diken

Dönemin başbakanı Davutoğlu, 27 Ekim 2015’te A Haber ve ATV’nin ortak yayınına katıldı. “PYD Fırat’ın batısına geçmeyecek. Geçer geçmez vuralım dedik, iki kez vurduk. Türkiye’ye rağmen Suriye’de bir şey yapmak mümkün değil. dedi.

Demirtaş’tan Davutoğlu’na “Geçecek ve sen ona suyun bu tarafından bakacaksın” Sözleriyle cevap verdi.

Alanya Cezaevi’nde 3 Kasım 2015’te hüküm giyen Mehmet Gökçe isimli kişi, Demirtaş’ın sözlerinden şikayetçi oldu. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı Demirtaş hakkında ‘kamu görevlisine hakaret’ Suç duyurusunda bulundu. Demirtaş’ın 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası isteniyor.

saçını traş etti

Davanın duruşması bugün Küçükçekmece 23. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Demirtaş, Edirne F Tipi Cezaevi’ndeki duruşmaya Sesli ve Görüntülü Bilgi Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Demirtaş’ın saçlarını traş ettiği görüldü.

Duruşmaya HDP milletvekilleri Dilşat Canbaz Kaya ve Ali Kenanoğlu ile çok sayıda partili katıldı. Demirtaş’ı savunmak için salonda çok sayıda avukat hazır bulundu.

Davutoğlu’nun şikayeti sürüyor

Duruşmanın başında hakim, mahkemeye yeni atandığını söyledi. Davutoğlu’nun avukatının mahkemeye mazeret dilekçesi sunduğu ve şikayetinin devam ettiği belirtildi.

Ardından Demirtaş konuşmaya başladı. Konuşmasına İran’da ahlak polisi tarafından gözaltına alındığı sırada saçları döküldüğü için öldürülen Mehsa Emini’yi anarak başladı. Görevden alınan Diyarbakır Belediye Başkanı Dr. Selçuk Mızraklı ile birlikte destek için başlarını kazıttıklarını söyledi.

Demirtaş’ın konuşması şöyle: “Davutoğlu bugün muhalefet partisinin lideridir. Keşke burada olsaydı. Ne hakkında şikayet ettiğini duymak isterim.

Bir sonraki duruşmasını dört gözle bekliyorum. İktidara gelmeleri halinde ifade özgürlüğünü nasıl koruyacaklarına dair birçok açıklamaları var. Davutoğlu başbakanlık döneminde açılan davalarla ilgili şikayetini geri çekti, şikayet etmediği tek kişi benim. Ben de şikayetinden dolayı Mersin’de mahkûm oldum. Hala şikayet ediyor. Şaşkınım.

Hakkımda 47 dava açıldı, 144 soruşturma açıldı, altı yıldır tutukluyum, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) göre siyasi tutukluyum. 38 ağırlaştırılmış müebbet ve 10 bine yakın hapis cezasıyla yargılandığım davada dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldım. Bütün bunlara rağmen yüreğin üşümüyor mu? Tam olarak amacın ne, ne kadar ceza almamı istiyorsun?

Ben bunca yıldır yargılanıyordum çünkü başbakanken yaptıklarınızla ilgili tek bir rapor, soruşturma yokken muhalefet olarak sizi denetledim. Başbakan olarak hiç hata yaptınız mı? Bütün hataları biz mi yaptık? Bir sonraki duruşma için Küçükçekmece’ye gelip bunları kendisine sormak istiyorum.”

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının Görüşü

Demirtaş’ın avukatı Fırat Epözdemir, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının daha önce de aynı sözler nedeniyle mahkumiyetin bozulmasına ilişkin görüş bildirdiğini ve mevzuat sorumsuzluğunun araştırılması gerektiğini ifade etti. Epözdemir, Meclis’e mektup yazarak aynı şekilde konuşmaların yapılmasını istedi. Epözdemir, Mersin’deki davada şikayetçinin Davutoğlu olduğunu belirterek, bu dosyanın askıda kalmasını talep etti. Epözdemir de aynı ifade nedeniyle İstanbul 47. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmasını ve bu dosyanın oradaki dosyayla birleştirilmesini talep etti.

’18. madde ihlali devam ediyor’

Avukat Ramazan Demir de hakime AİHM’nin Demirtaş aleyhindeki kararını görüp görmediğini sordu. Hakim görmediğini söyledi. Ütü, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 18. maddesinin ihlali, bu dava da dahil olmak üzere yargılanan kişiye karşı açılan tüm davalara gölge düşürmektedir. Bu, ihlalin devamı anlamına gelir” söz konusu. Hükümet yetkililerinin ifadelerinin mahkemeyi de etkilediğini söyleyen Demir’in sözleri hakim tarafından ikiye bölündü. Hakim, Demir “Dosyadaki delillere göre değerlendiriyoruz. Vicdani ve yasal bir karar vereceğiz. AİHM kararları da bizi bir yere kadar bağlıyor. o cevapladı.

Bir sonraki duruşma tutuklanmasının yıl dönümünde.

Mahkeme, Demirtaş’ın Mersin ve İstanbul’daki mahkeme dosyalarının istenmesine karar verdi. Diğer talepleri daha sonra değerlendirmeye karar veren mahkeme, Demirtaş’ın SEGBİS’teki bir sonraki duruşmaya hazırlanmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 4 Kasım saat 14:00’de görülecek.

Leave a Comment