Dolar endeksi 20 yıl sonra ilk kez 112’nin üzerine çıktı

Gelişmiş ülke merkez bankalarının artan enflasyonist baskılar karşısında agresif faiz oranlarını artırmaya devam edeceği beklentileriyle durgunluk endişeleri derinleşirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesinin ardından TL dolar karşısında daha fazla değer kaybetti. dün yine oranlar

MAYIS 2002’DEN BERİ BİR İLK

Bu gelişmelerle birlikte bugün 112,071 ile Mayıs 2002’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşan dolar endeksi, saat 12.00 itibarıyla bir önceki kapanışa göre yüzde 0,7 artışla 112,0500 seviyesinde seyrediyor.

Dolar endeksi haftalık bazda %2’den fazla yükseldi.

Artan küresel dolar talebi ile Euro/dolar paritesi de 0.9751 20 yıl ile, sterlin/dolar paritesi de 1.1150 37 yılın en düşük seviyesinden işlem görüyor.

Dolar/Japon Yeni paritesi Öte yandan dün Japon hükümeti ve Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) döviz piyasasına müdahalesinin ardından 140 seviyelerine kadar gerilese de bu seviyelerde tutunamamış ve yeniden yükselmeye başlamıştır. Parite, dünkü kapanışa göre yüzde 0.3 artışla bugün 142.8’de sabitlendi.

POWELL’İN KONUŞMASI TAKİP EDİLECEK

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Çarşamba günü politika faizini 75 baz puan artırdığını belirtirken, bu yılın sonuna kadar faiz oranlarını 125 baz puan artırarak doları destekleyebileceğini tahmin ediyor.

Avrupa’da açıklanan önde gelen makroekonomik verilerin bölgeye ilişkin durgunluk endişelerini artırdığını vurgulayan analistler, Rusya-Ukrayna savaşının ve paralel enerji krizinin de euro ve sterlini baskıladığını bildirdi.

Analistler, bugün açılış konuşmasını Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağını ve pandemi sonrası ekonomiye geçiş temasıyla gerçekleştirilecek olan “Fed Dinliyor” etkinliğinin takip edileceğini belirttiler. .

Öte yandan bugün açıklanan verilere göre Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere’de imalat sanayi PMI’sinin 50’nin altında kalması ekonomideki daralmanın devam ettiğini gösteriyor.

Leave a Comment