EYT için çalışmaya gerek yok, kanunla çözülür ama….

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in ardı ardına EYT ve SGK ve Bağ-Kur prim denkleştirme açıklamalarının ardından milyonlarca vatandaşın gözü yeni emeklilik sistemine çevrildi. Medyatava TV’ye konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Şevket Tezel, EYT ve prim denkleştirme ile ilgili çok kritik bir açıklama yaptı. EYT ile ilgili olarak Tezel, “Maksimum seyirciyi memnun edecek hesaplar yapıyorlar” diyerek, “Bağ-Kur üyelerinin prim denkleştirme günlerinin azalacağını düşünmüyorum” dedi.

Tezel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“HER ŞEY EŞİT DEĞİL”

“Bu açıklamaları fazla iyimser ve eksik buldum. Sadece gün sayıları eşitlenemez. Çünkü ikramiye sistemleri ve formülasyonları da farklı… Örneğin Bağ-Kur’da step sistemi vardı. SSK’da, duruma bağlı olarak yüksek primler ödenebiliyor. bugün asgari ücret bir, 7 buçuk dolar prim ödeyebilecek bir iş portföyü var yani her şey eşit değil… Bağ-Kur’a 5.000 günden fazla.”

“DEVLET BAKIYOR AMA…”

“EYT uzun süredir kamuoyunun gündeminde… Ancak hükümet taleplere kulak asmadı. Ancak bu yıl ilk kez Çalışma Bakanı Vedat Bilgin somut adımlar atacaklarını söyledi. Geçmiş yıllardaki EYT sorunlarını çözmek için çalışmaya gerek yok. Bu sorun bir kanunla çözülebilir. Ama sanırım kaynaklar sınırlı. Maksimum EYT izleyicisini tatmin etmek için hesaplarlar. Bu da anlaşılabilir. Yaşı tamamen kaldıracaklarını sanmıyorum. Bence geliştirecekler. Yani 9 bin günü olanlara indirim yapmak için düzenlemeler yapacaklarını düşünüyorum. Günü fazla olanlar için yaş küçültmeye öncelik verecek bir formülasyon üzerinde çalıştıklarını düşünüyorum. EYT kuruluşları da ‘Yeni bir şart getiriliyor mu?’ diye soruyor. algılayabilirler. Çünkü beklentileri tamamen ortadan kalkacağı yönünde.”

ENGELLİ EMEKLİ DETAY

Malulen emeklilikte, 10 yıllık sigortalılık, çalışma oranının en az yüzde 60’ını kaybettiğini gösteren bir rapor ve bu raporun SGK Kurulu tarafından onaylanması, sigortalının çalışma hayatına başlarken maluliyete ihtiyacı varsa, kişi engellilik nedeniyle asla emekli olamaz. Özürlü emeklilik statüsüne sahiptir. Yani maluliyet nedeniyle emekli olabilmek için çalışma hayatına başlarken sağlıklı olmak gerekiyor.”

Şevket Tezel’in açıklamalarının tamamını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Leave a Comment