İslam Memiş’ten 1 Ekim uyarısı – Ekonomi haberleri

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Piyasası Kurulu, Ağustos’tan sonra Eylül ayında politika faizini 1 puan indirdi. Politika faizinin yüzde 13’ten yüzde 12’ye düşmesinin ardından finans analisti İslam Memiş’ten dikkat çeken dolar ve gram altın tahmini geldi. Tatilin bittiğini vurgulayan Memiş, 1 Ekim’e dikkat çekti. Kritik tarihi veren Memiş, “Yeni pozisyonlar ve yeni hamleler yapacaklar” dedi.

“VATANDAŞ GERÇEĞİ GÖRECEK, DOLARIN KURU YÜKSELİŞİ”

Merkez Bankası’nın hareketini değerlendiren İslam Memiş’in dolar ve gram altın için yaptığı uyarılar şöyle:

“Piyasalar daha önce fiyatlandırmadı, şimdi fiyatlandırmaya başladı. Bu dolar kurunu artıracaktır.

Enflasyon 2023’ün ortalarına kadar devam edecek. Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim kontrollü bir şekilde devam edecek. Dünyada eş zamanlı bir enflasyon patlaması tesadüf değildir. Politika faizinde düşüş var. Ancak bugün politika faizi 12, vatandaş bankaya gidip kredi istediğinde bunun doğru olmadığını görecek.

Ukrayna’da kontrollü bir süreç var. Bu iş tansiyonu yükseltmeye devam edecek. Ne olacak? Piyasalarda gerilim ve petrol fiyatlarının 100 doların üzerinde olduğunu göreceğiz. Yılı gerilimle kapatacağız. Dünya iyi bir yere gitmiyor.

Tatil bitti. 1 Ekim itibariyle hem dünya para piyasaları hem de uluslararası gelişmeler bambaşka bir noktaya gidecek. Yeni pozisyonlar, yeni hamleler yapılacak.

İngiltere, Ortadoğu, Kafkaslar ve Avrupa’da jeopolitik riskler artacak. Bu da finans piyasalarına yansıyacaktır.”

Leave a Comment