Japonya’da Abe için resmi cenaze töreni protesto edildi

class=”medyanet-inline-adv”>

Japonya’nın Nara kentinde 8 Temmuz’da seçim yaparken suikaste kurban giden eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe için 27 Eylül’de düzenlenecek resmi cenaze törenine karşı başkent Tokyo’da yüzlerce kişi sokaklara döküldü. konuşma. Shiba Park’ta toplanan protestocular, törenin 11,5 milyon dolarlık maliyetinin devlet bütçesinden karşılanmasına ve itirazlara rağmen eski bir başbakanın resmi cenaze törenine tepki gösterdi. Göstericiler, “Resmi cenazeye hayır”, “Resmi cenazeyi iptal edin” ve “Resmi cenazeye karşıyız” sloganları atarak, ellerinde pankartlar ve söyledikleri şarkılarla Hibiya Parkı’na yürüdü.

“İNSANLAR ZORLANIRKEN VERGİLERİMİZLE TÖREN YAPILACAKTIR”

Gösteriye katılanlardan Aya Hanae, Japonya’da kötüleşen ekonomiye ve halkın zor yaşam koşullarına rağmen kamu kaynaklarıyla resmi tören düzenlenmesine karşı olduğunu söyledi. Hanae, “Ben tepkimi göstermek için buradayım. İtirazlara rağmen hükümetin halkı dinlemediği için kızgınım” dedi.

class=”medyanet-inline-adv”>

“POLİTİKALARI GÖRÜŞTÜM”

Yusaku Waseda ise Abe’nin hayattayken izlediği politikaların tartışmalı olduğunu savundu. Waseda, “Bütün siyasi hayatı boyunca Abe, anayasayı savaş yanlısı bir şekilde değiştirmeye çalıştı” dedi. “Ayrıca kapitalistleri kayıran ve halkı sömüren politikaları olan biriydi.” Waseda, “Artık halkın sadece yüzde 20’si Abe için resmi bir cenaze töreni yapılmasını destekliyor. Ezici bir çoğunluk buna karşı çıkıyor. Buna rağmen, Kişida hükümeti resmi tören için halkı zorluyor.”

Japonya’da yaşayan Alman vatandaşı Alex Bader, Japon halkının büyük bir bölümünün resmi cenaze törenine destek vermediğini söyledi. Bader, halkın siyasi konularda görüşlerini daha fazla ifade etmesine destek olmak için mitinge katıldığını belirtti.

Japonya'da Abe için resmi cenaze töreni protesto edildi

REAKTİF

Shinzo Abe için 27 Eylül’de Tokyo’daki Budokan kapalı spor salonunda yapılması planlanan resmi cenaze töreni ülkede krize neden oldu. Yaklaşık 11,5 milyon dolara mal olacağı açıklanan törenin masraflarının devlet bütçesinden karşılanacağı, bazı kesimlerin tepkisini çekti. Eski başbakanlar için resmi cenaze töreni düzenlenmesini öngören anayasal bir hükmün bulunmaması ve kararın mecliste yeterince tartışılmadan alınmış olması tartışmalara neden oldu.

class=”medyanet-inline-adv”>

ÖZEL TÖREN

Japonya’da hükümet, suikast sonucu hayatını kaybeden Abe’ye son vedasının 27 Eylül’de Tokyo’daki Budokan kapalı spor salonunda düzenlenecek resmi bir cenaze töreniyle yapılacağını duyurdu. Japonya’nın Kabine Baş Sekreteri Hirokazu Matsuno , kararın alındığı Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Abe’nin siyaset sahnesindeki önemine vurgu yaparak, “Ülkenin en uzun süre görev yapan başbakanı olarak Abe, emsallerinden farklı olarak liderlik becerileri sergilemiş ve bir takım ciddi iç ve dış sorunların üstesinden gelmiştir. Bu kararı, buraya gelmek için ağır sorumluluklar aldığı için aldık.”

İKİNCİ OLACAK

Modern Japonya tarihinde eski bir başbakan için yapılan tek resmi cenaze töreni, II. Dünya Savaşı sonrası geçiş döneminde başbakanlık yapan Shigeru Yoshida içindi. Bir diğer eski Japonya Başbakanı Yasuhiro Nakasone’nin cenazesi 2020 yılında kabine ve Liberal Demokrat Parti (LDP) tarafından ortaklaşa düzenlendi. Hükümetin 698.000 dolarlık maliyeti üstlendiği açıklandı. tören.

class=”medyanet-inline-adv”>

YARDIM SONUCUNDA HAYAT KAYBETTİ

8 Temmuz’da seçim konuşmasını yaptığı Nara kentinde silahlı saldırıya uğrayan Abe, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Abe’nin cinayet zanlısı ise cinayeti, Abe’nin annesinin iflasından sorumlu tuttuğu Birleşme Kilisesi adlı dini bir grubu desteklediğine inandığı için işlediğini söyledi.

Leave a Comment