Milyonların beklediği fatura için çalışmalar başladı! İcra dosyalarının tasfiyesi, bin liralık doğalgaz desteği… – Finans haberlerinin doğru adresi

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği yasa tasarısı için mesai saatleri başladı. Hakkında icra takibi başlatılan iki bin liranın altındaki borçların tasfiyesini öngören ekonomik düzenlemeleri içeren yasa tasarısının 1 Ekim’den sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na (TBMM) sunulması bekleniyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın başkanlığında Meclis’te yapılan toplantıya bürokratlar da katıldı. 60 ila 80 madde arasında yer alması beklenen torba kanunda vergi ve icra kanunlarında değişiklik öngörülüyor.

thumbs_b_c_0eeca1d1633fdae827100be28c506da7

BİN LİRA DOĞALGAZ DESTEĞİ

Buna göre iki bin liranın altındaki borçları kapsayan 10 milyon icra dosyası tasfiye edilecek. Yaklaşık bir milyon kişi bu düzenlemeden yararlanacak. Devlet tarafından varlık yönetim şirketlerine devredilen yönetici borçlarının kapsamına da dahil edilmesi planlanmaktadır. Yönetmelik ayrıca şirketlerin çalışanlarına bin liraya kadar doğalgaz desteği sağlayacağını da öngörüyor. Şirketlere, çalışanlarına doğalgaz desteği sağlamaları halinde vergi ve sigorta primi muafiyeti sağlanması da gündemde. Bu düzenlemenin çanta teklifine dahil edilmesi planlanıyor. Aynı destek, personeline nakdi yol ve gıda yardımı yapan firmalar için de geçerli olacak.

thumbs_b_c_ecadfdffd3e6c63702656d45a020b760

YÖNETİCİ TAKİPTEN 5,5 MİLYON VATANDAŞ SÖYLENECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamaya göre, 15 Ağustos 2022 tarihinden önce icra takibi başlatılan iki bin lira ve altındaki alacaklar vergiden indirilerek gider gösterilerek tasfiye edilecek. Varlık yönetim şirketlerine devredilen alacaklar da düzenlemeye dahil edilecek. Böylece yaklaşık 5,5 milyon vatandaş icra takibinden kurtulmuş olacak.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Erdoğan: 'Yüzde 25 peşinat indirimi başlatıyoruz'Erdoğan: ‘Yüzde 25 peşinat indirimi başlatıyoruz’
Erdoğan: 'Yüzde 25 peşinat indirimi başlatıyoruz'Erdoğan: ‘Yüzde 25 peşinat indirimi başlatıyoruz’
Prim gün sayısı yönetmeliği yolda!  Asgari ücret için...Prim gün sayısı yönetmeliği yolda! Asgari ücret için…

Leave a Comment