Rusya Bakanı Lavrov, Ukrayna liderine küfür etti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde konuştu. Hedefi, Ukrayna savaşında bir kez daha Rusya’nın karşısına çıkan batıydı. “Kolektif Batı’nın bu çatışmayı kasıtlı olarak kışkırtması da cezasız kalıyor. Amaçlarını gösteriyorlar. Rusya’yı yormak ve zayıflatmak için bu savaşı olabildiğince uzatmak. Bu politika, Batılı ülkelerin Ukrayna çatışmasına doğrudan müdahil olması ve onları taraf yapıyor” dedi.

Ukrayna’da yapacakları referandumdan bahsetti. Zelensky’nin “Rus hisseden herkese Rusya’ya gitmesini söylüyorum” dediği bir röportaja atıfta bulundu. “Bana öyle geliyor ki Ukrayna’nın bazı bölgelerinin şu anda referandum düzenlemeyi kabul etmesi, Zelensky’nin talebine bir yanıttır” dedi. Lavrov’un konuşması oldukça sertti. Öyle ki Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’ye küfür etmekten geri durmadı.

Rusya Dışişleri Bakanı ile aynı görüşmede bulunan Ukraynalı mevkidaşı Kuleba, Lavron’un sözlerine tepki gösterdi. “Rus diplomatlar yalanlarının, kışkırtmalarının ve örtbas etmelerinin doğrudan suç ortağıdır. Görünüşe göre bugün Rusya’nın tepkisel yalanlar selinin ortasında yaptığı konuşma, mevcut olan tek şey, yabancı bir cumhurbaşkanı tarafından Ukrayna Devlet Başkanı’na atıfta bulunmak için kullanılan uygunsuz argodan ibaret. Bugün Rus diplomatların da “Neredeyse Rus askerleri kadar kaçtığını ifade ettim” dedi.

Leave a Comment