Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Batı’nın Ukrayna’daki çatışmalara taraf olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı devletlerin Rusya’yı zayıflatmak için Ukrayna’daki çatışmaları mümkün olduğunca uzatmayı amaçladıklarını belirterek, “Böyle bir çizgi, Batılı ülkelerin Ukrayna ihtilafına doğrudan müdahil olması anlamına gelir ve onları da taraf yapar. ” söz konusu.

Lavrov, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) yaptığı konuşmada, Ukrayna’da 8 yıldır Ukrayna ordusu ve milliyetçi oluşumların Donbas sakinlerini öldürdüğünü ve öldürmeye devam ettiğini söyledi.

Donbas’ta yaşayan halkın, Rus dilini özgürce anadili olarak kullanma hakkı da dahil olmak üzere Ukrayna anayasası ile güvence altına alınan haklarını savunmaya karar verdiklerini kaydeden Lavrov, uluslararası yapıların Kiev’i buna ikna etmeye cesaret edemediğine dikkat çekti. insan hakları alanındaki yükümlülüklerini yerine getirir.

Lavrov, Ukrayna ordusunun en üst düzey komuta kadrosu ve subayları ile diğer devletlerin vatandaşları arasında paralı savaşçıların Ukrayna’da savaş suçlarına karıştığının tespit edildiğini belirterek, bu 220 kişiden hesap sorulacağını vurguladı.

KOLEKTİF BATI’NIN ASKERİ MAKİNESİNE KARŞI RUSYA

Rus ordusunun sadece Kiev’in silahlı kuvvetleriyle değil, kolektif Batı’nın askeri makinesiyle de karşı karşıya olduğunu kaydeden Lavrov, Batılı devletlerin amacının artık gizli kalmadığını söyledi.

“Amaçları, kayıplara ve yıkıma rağmen Rusya’yı tüketmek ve zayıflatmak için çatışmayı mümkün olduğunca uzatmak. Böyle bir çizgi, Batılı ülkelerin Ukrayna ihtilafına doğrudan müdahil olması anlamına geliyor ve onları da buna taraf yapıyor. “Kolektif Batı tarafından bu çatışmanın kasıtlı olarak kışkırtılması da cezasız kalıyor.”

BM’YE BUÇA’DAKİ ÖLÜMÜN ADLARINI YAYINLAMAYA ÇAĞRI

Lavrov, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’i Ukraynalı yetkililere Bucha’da ölenlerin bir listesini yayınlamaya çağırdı ve şunları kaydetti:

“Genel Sekreterin ve saygıdeğer bakanların huzurunda, bir kez daha çağrıda bulunuyorum, lütfen Ukraynalı yetkililere Bucha şehrinde cesetleri gösterilen kişilerin adlarını yayınlamak gibi basit bir adım atmasını rica ediyorum. Bu bir aydan fazladır ama kimse cevap vermek istemiyor. Sayın Genel Sekreter, en azından yetkinizi verebilirsiniz. Lütfen kullanın.”

Mart ayının sonunda, İstanbul’daki Rus ve Ukraynalı müzakerecilerin Kiev’in önerdiği çözüm parametreleri üzerinde fiilen anlaşmalarından birkaç gün sonra, Bucha’da bir trajedi yaşandığını hatırlatan Lavrov, bu olaydan Rusya’nın asılsız bir şekilde suçlandığını ve Batılıların bir tüzük uyguladığını söyledi. Rusya’ya yeni yaptırım paketi belirtilmiş.

*Associated Press tarafından sunulan haberlerin görüntüsü.

Leave a Comment