Rusya’dan Ukrayna’ya ‘referandum’ korkutması: Rus toprağına saldırı olarak değerlendiriyoruz

Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporojy bölgelerinde Rusya’ya katılım için bağımsızlık referandumu kararı alınmasının ardından gerginlik sürüyor. Rus tarafı bu gelişmeyi olumlu karşıladı ancak ABD, NATO ve AB’den gelen tepkiler peş peşe arttı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu bölgelerin bağımsızlık kararlarını desteklediklerini açıkladı ve kısmi seferberlik ilan etti.

4 BÖLGEYE SALDIRI YAPILMAMASI İÇİN UYARILDIK

Kremlin Sözcüsü Peskov, referandumların ardından izlenecek yol haritasından bahsetti. Peskov, Ukrayna’nın bu dört bölgeye saldırmaması gerektiği konusunda uyardı.

‘KARAR HIZLI ALINACAK’

Peskov, söz konusu bölgelerin referandumların ardından en kısa sürede Rusya’ya bağlanması kararının alınacağını belirterek, “Elbette parlamentomuzun ve Cumhurbaşkanımızın (Vladimir Putin) bazı kararlar alması ve gerekli belgeleri imzalaması gerekecek. Söz konusu prosedür Rus yasalarına göre şekillenecek” dedi.

RUSYA’YA SALDIRI DEĞERLENDİRİLECEK

Peskov, söz konusu bölgelerin Rusya’ya katılmasının ardından Ukrayna hükümetinin saldırılarının Rusya’ya yönelik bir saldırı olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği sorusunu yanıtlayarak, “Elbette. açıkça belirtti” dedi.

Peskov ayrıca, referandumlar sonucunda Donbass’ın Rusya’ya ilhak edilmesinin ardından Ukrayna güçlerinin saldırılarının Rus topraklarına yönelik saldırı olarak değerlendirileceği konusunda uyardı.

“UKRAYNA SAVAŞ ALANINDAKİ SORUNU ÇÖZMEK İSTİYOR”

Kremlin sözcüsü, Ukrayna tarafı ile müzakere sürecine geri dönme olasılığına ilişkin soruyu da yanıtladı. Peskov, “Başkan Putin’in defalarca söylediği gibi, Ukrayna tarafı aylar önce müzakere sürecinden çekildi. Ukrayna tarafı aylar önce savaş alanındaki sorunlarını çeşitli düzeylerde çözmek istediğini açıkladı.”

Leave a Comment