Şeriat adım adım nasıl geldi?

İranlı yetkililer “atkı” 1979’da dayatma ve zorunlu kıyafet uygulamaları. İslam DevrimiHemen ardından başladı. İran’ın son kralı Muhammed Rıza Pehlevi Devrilmeden önce, mini etekler ve açık saçlar Tahran sokaklarında nadir görülen manzaralar değildi. Batı tarzı kıyafetler giyen Şah’ın eşi Ferah, modern bir kadın örneği olarak görülüyordu. Ancak İslam devriminden aylar sonra kadın haklarını koruyan yasalar birer birer yürürlükten kaldırılmaya başlandı.

İran İslam Cumhuriyeti’ndeki ilk başörtüsü karşıtı protestonun organizasyonuna liderlik eden 78 yaşındaki insan hakları avukatı ve aktivisti BBC’ye verdiği demeçte. Sevgili bayım‘göre, “Bir gecede olmadı, adım adım bir süreçti. […] Devrimden hemen sonra sokaklarda kadınlara ‘hediye’ olarak bedava başörtüsü dağıtıldı.”

İLK YÜKLEME

devrimin lideri Ayetullah Humeyni, 7 Mart 1979Türkiye’de tüm kadınların işyerinde başörtüsü takması zorunlu olacak ve “Başörtüsü takmayan kadınlar çıplak görülecek” Duyuruldu.

Şu anda Washington DC’de yaşayan Kar’a göre, “Bu konuşma birçok kişi tarafından ‘tesettür emri’ olarak değerlendirildi. […] Çoğu kişi bunun bir gecede olacağını düşündü, bu yüzden kadınlar direnmeye karar verdi.”

Çoğunluğu kadın 100.000’den fazla kişi, Uluslararası Kadınlar Günü kutlamalar çerçevesinde protesto için Tahran sokaklarında toplandı.

ÖNCE BAŞ ÖRTÜ, SONRA ÇARŞAF

Kar’a göre, Humeyni’nin kararnamesine rağmen yetkililer kadınlar için ne yapacaklarını bilmiyorlardı. “uygun” olduğuna karar vermek biraz zaman aldı. “Çünkü net bir talimat yoktu, bu yüzden ofis duvarlarına uygun kıyafetleri gösteren posterler astılar. [başörtüsü takmakla ilgili] Bu talimatlara uymaları gerektiğini, yoksa ofislerine giremeyeceklerini söylediler…”

1981’de kadınlar yasal olarak mütevazıydı. “İslami giysiler” giymek zorunda kaldılar. Pratikte bu, çarşaf giymek anlamına geliyordu (vücudu bir başörtüsü ile kapatan bir pelerin veya bir başörtüsü ve kolları örten bir manto).

Bu konuyla ilgili olarak, “Zorunlu başörtüsüyle mücadele bireysel düzeyde devam etti. Başörtüsü takmak ya da saçımızı düzgün kapatmamak konusunda oldukça yaratıcıydık. […] Bizi her durdurduklarında kavga ediyorduk.” söz konusu.

YIKAMA VE CEZAEVİ

İran parlamentosu, 1983’te halka açık yerlerde saçlarını örtmeyen kadınları onayladı. 74 kırbaç vermeye karar verdi. Bundan kısa bir süre sonra 60 güne kadar hapis da eklendi.

Yetkililer yasayı uygulamakta zorlansa da, her yaştan kadın genellikle dar paltolar giyiyor ve saçlarını ortaya çıkarmak için renkli başörtülerini geriye itiyordu. İslami kuralların uygulanma derecesi ve verilen cezaların ağırlığı yıllar içinde değişiklik göstermiştir.

“İRŞAD DEVRİMİ” NASIL KURULDU?

Zamanın Tahran belediye başkanı, aşırı muhafazakar politikacı Mahmud Ahmedinejad2004 yılında cumhurbaşkanlığı için kampanya yürütürken, kıyafet düzenlemeleri konusunda daha ilerici bir tablo çizdi. Bir televizyon röportajında ​​bile, “İnsanların zevkleri farklıdır ve hepsine hizmet etmeliyiz” söz konusu.

Ancak ertesi yılki seçim zaferinden kısa bir süre sonra, İrşad Devriyesi (Geşt-i İrşad) Ahlak polisi adı verilen sözde ahlak polisi birimi resmen kuruldu. O zamana kadar, kıyafet yönetmeliği diğer kolluk kuvvetleri ve paramiliter birimler tarafından gayri resmi olarak denetleniyordu.

Bugün ahlak polisi sert yaklaşımları nedeniyle kamuoyu tarafından ağır bir şekilde eleştiriliyor, kadınlar çoğu zaman gözaltına alınıyor ve ancak bir yakını gelecekte kurallara uyacağının güvencesini verdiğinde serbest bırakılıyor.

“ÇİZMELERİNİZ ÇOK EROTİK…”

İsfahanlı bir kadın BBC’ye şunları söyledi: “Kızım ve ben rujumuzdan dolayı durdurulup tutuklandık. Bizi karakola götürdüler ve kocamdan başörtüsü olmadan dışarı çıkmamıza izin vermeyeceğine dair bir kağıt imzalamasını istediler.”

Tahranlı bir kadın BBC’ye şunları söyledi: “Bir kadın memur, botlarımın erkekler için ‘fazla erotik’ olabileceğini söyleyerek beni gözaltına aldı. Kocamı aradım ve bana bir çift ayakkabı getirmesini istedim. Daha sonra uygunsuz kıyafet giydiğimi kabul eden bir kağıt imzaladım ve şimdi sabıka kaydım var. “ söz konusu.

BBC ile paylaşılan ahlak polisiyle ilgili diğer deneyim raporları, dayakları ve daha da acımasız cezaları içeriyor.

TAKİP, TESPİT, CEZA

Başkan, geçen yıl ülkede seçilmiş katı bir muhafazakar din adamı İbrahim’in başı15 Ağustos’ta yeni bir kısıtlama listesinin uygulanması için bir emir imzaladı.

Söz konusu emir, başörtüsü takan kadınların izlenmesini ve cezalandırılmasını, tespitlerini kolaylaştırmak için güvenlik kameralarının yerleştirilmesini ve tesettür kurallarını ihlal eden içerik üreten herhangi bir İranlıya zorunlu hapis cezası verilmesini öngörüyordu.

Kısıtlamalar, sosyal medyada başörtüsü takmadan fotoğraflarını ve videolarını paylaşan kadınların artmasıyla gözaltıların artmasına neden oldu. Amini’nin ölümüyle birikmiş olan öfke patladı.

Kaynak: BBC

Leave a Comment