Türkiye-Yunanistan krizini tırmandıracak açıklama – Dünyadan son dakika haberi – Sözcü

Atina yönetimi, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in 77. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ABD Başkanı Joe Biden ile görüştüğünü duyurdu. “Biden’ı görmek ister misin?” “Hayır, o Biden ise ben Erdoğan’ım” sorusuna yanıt veren Türkiye Cumhurbaşkanı’nın bu görüşmeye tepkisi merak konusu oldu. Tüm gözler bugün podyuma çıkacak olan Miçotakis’in üzerindeydi.

Türkiye-Yunanistan krizini tırmandıran açıklama

Son dönemde karşılıklı açıklamalarla Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim tırmanırken, ABD’nin Atina’yı destekleyen duruşu da iki ülke arasındaki gerilimi artırdı.

Son olarak, Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu için New York’ta bulunan liderler, ABD Başkanı Joe Biden tarafından verilen resepsiyona katıldı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Biden ile ikili görüşme yapıp yapmayacağı merak konusu oldu. İkili görüşme olmadı. Erdoğan’a bu soru sorulduğunda, “O Biden, ben Erdoğan’ım” yanıtını verdi.

Yunan hükümet sözcüsü Yannis Oikonomou bugün, Başbakan Kiriakos Mitsotakis’in Biden ile görüştüğünü söyledi. Oikonomou, Biden’ın resepsiyonuna işaret ederek, “Başbakan, Amerikan başkanıyla samimi bir görüşme yaptı” dedi.

Yunan yetkililer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Emine Erdoğan ile katıldığı davete ilişkin açıklama yaparak, “Miçotakis, Biden ile samimi bir görüşme yaptı” yorumunda bulundu.

Mitsotakis’in dün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile de bir araya geldiği bildirildi. Yunan basını, ikili görüşmede Türkiye meselesinin de ele alındığını yazdı.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Biden’in davetine eşi Mareva Grabovski-Mitsotakis ile birlikte katıldı. ABD First Lady’si Jill Biden’in pozda yer almaması dikkat çekti.

Miçotakis’in arka arkaya görüşmeleri ve Oikonomou’nun sözleri kafa karıştırıcı olsa da, bu ABD’nin Atina’ya yönelik yakın duruşunun ilk sonucu değil.

ABD İKİ ÜLKE ARASINDA GERİLİM İSTEMİYOR

Son dönemde ABD’nin Yunanistan’a silah desteği vermesi, F-16 satması, Dedeağaç’ta üs kurması ve hatta Kıbrıs Rum Yönetimi’ne yönelik ambargoları kaldırması Türkiye-ABD-Yunanistan ilişkilerini yeni bir döneme soktu.

ABD’nin Atina’ya yönelik olumlu tutumu ve konuşmalarına yansıması Türkiye’yi başta Rusya olmak üzere savunmadan ticarete farklı ülkelerle daha iyi ilişkiler kurmaya iterken, Yunanistan’ın günümüzdeki yüksek profilli tavrının şekillenmesine de yardımcı oldu.

ABD’nin yaptığı açıklamalarda ‘gerginliği azalt’, ‘NATO müttefiklerimiz’, ‘sorunlar diplomasi ile çözülmeli’, ‘bölgede barış ve güvenlik için’ gibi ifadeler sürekli kullanılsa da, Washington’ın attığı adımlar Yunanistan lehine yönetim; Atina yönetimine yakın duruşunu ve Türkiye’ye olan uzaklığını açıkça gösterdi. Tabii bunda ABD Kongresi, Rum ve Ermeni lobilerinin de rol oynadığı unutulmamalıdır. Ancak ABD’nin pozisyonu değişmediği sürece iki ülke arasında bir denge kurmak çok zor görünüyor.

ABD, Türkiye sınırına çok yakın olan Dedeağaç’ta askeri üs kurarak bölgeye dikkat çekmişti.

Öte yandan ABD’nin Türkiye ile Yunanistan arasında bir çatışma istemeyeceği açıktır. Olası bir riskte ilk adımı atacak ülkenin ABD olması beklenebilir. NATO içindeki iki müttefikin karşı karşıya gelmesinin ittifaka büyük zarar vereceği ve NATO’nun güney kanadını zayıflatacağı gerçeği, özellikle Rusya-Ukrayna savaşında ABD’nin özellikle istemediği bir durumdur.

Son dönemde Ankara karşıtı açıklamalarını sertleştiren Miçotakis, Fransa ile yakınlaştı.

BUGÜN GÖZLER MİÇOTAKİS’TE

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in bugün BM’de yapacağı konuşma da iki ülke ilişkilerinin yakın geleceği açısından oldukça önemli. BM tribününden yaptığı konuşmada Erdoğan, Yunanistan’a tepki göstererek, “Biz Aylan bebek cesetlerinin kıyılara çarpmaması için uğraşırken Yunanistan, hukuksuz ve pervasız itişleriyle Ege’yi mülteci mezarlığına dönüştürüyor” dedi.

Miçotakis, ABD’nin önde gelen yayın kuruluşlarından CNN’e verdiği röportajda Erdoğan’ın bu açıklamalarını değerlendirdi.

Mitsotakis, “Yunanistan’ı göçmenlik konusunda insanlığa karşı suç işlemekle suçlamak düşünülemez” dedi. “Denizde zor durumda olan on binlerce insanı kurtardık. Daha bugün, aralarında çocukların da bulunduğu 100 kişinin kurtarıldığı haberi geldi.” söz konusu.

İKİ ÜLKE DE OY OYNAYACAK

Miçotakis’in bugün BM Genel Kurulu’nda yapacağı konuşmada Türkiye ile olan gerilimi ele alması bekleniyor. Yunan hükümet sözcüsü Yannis Oikonomou da Mitsotakis’in Erdoğan’ın tutumu hakkında kürsüden şikayet edeceğini söyledi.

Yunanistan’da iktidarla muhalefeti bir araya getiren belki de tek konu Türkiye. Türkiye’ye baktığımızda durum oldukça benzer. Uzmanlar, Türkiye ve Yunanistan’ın 2023’te sandık başına gideceği için iki ülke arasındaki gerilim ve polemiğin bir süre daha devam etmesini bekliyor.

Yunanistan Başbakanı: Cuma günü Erdoğan'a cevap vereceğim ilginizi çekebilir Yunanistan Başbakanı: Cuma günü Erdoğan’a cevap vereceğim Yunanistan'dan Bodrum'da tepki çeken anıt ilginizi çekebilir Yunanistan’dan Bodrum’da tepki çeken anıt BMGK'da konuşan Erdoğan'ın sözleri çok sert tepki aldı. ilginizi çekebilir BMGK’da konuşan Erdoğan’ın sözleri çok sert tepki aldı.

Leave a Comment