Yarasalarda Kovid benzeri virüs bulundu

Yarasalarda Kovid benzeri virüs bulundu

ABD’deki bilim adamları, hastalığın mevcut aşılara dirençli olabileceği konusunda uyardılar.

Yeni gelişmeye göre, koronavirüs ailesinin üyeleri olan sarbecovirüslerin Asya ve Doğu Avrupa’da yaygın olduğuna dair artan kanıtlar var.

Araştırmanın baş yazarı Dr. Michael Letko, “Araştırmamız aynı zamanda sarbecovirüslerin Asya dışındaki vahşi yaşamda – hatta Khosta-2 virüsünün bulunduğu batı Rusya gibi yerlerde bile – dolaştığını gösteriyor” dedi.

KİM TARAFINDAN ARAŞTIRILMIŞTIR

The Sun’da yer alan habere göre, virüsün kesin kökenleri netlik kazanmasa da şu anda Dünya Sağlık Örgütü’ndeki (WHO) bir ekip tarafından araştırılıyor.

Açıklamada Khosta-2 virüsünün ilk olarak iki yıl önce bir at nalı yarasasında bulunduğu belirtilirken sağlık yetkilileri, Covid gibi hayvandan insana bulaşması halinde insan hücrelerine bulaşabileceğini tespit etti. Araştırmacılar, sadece Covid-19 gibi tek bir türü değil, çok çeşitli virüsleri kapsayan aşılar geliştirmenin önemini vurguladıklarını söyledi.

SONRAKİ COVID VARYANTTAN KORUMAK İÇİN BİR AŞI ÜZERİNDE ÇALIŞMAK

Dr. Letko, şu anda insanları Covid’in bir sonraki varyantından koruyacak bir aşı geliştirmeye çalışan grupların olduğunu da sözlerine ekledi. “Sürekli değişen bir liste. Tüm sarbekovirüslere karşı koruma sağlamak için bu aşıların tasarımını genişletmemiz gerekiyor.”

Son yıllarda, çoğunlukla Asya’daki yarasalarda olmak üzere yüzlerce sarbekovirüs bulundu. Çoğu durumda, insanları enfekte edemezler ve başlangıçta Khosta-1 ve Khosta-2 virüsleri bir tehdit değildi.

Dr. “Genetik olarak, bu garip virüsler dünyanın başka yerlerinde keşfedilen diğer virüslere benziyordu, ancak kimse gerçekten heyecanlanacak bir şey olduğunu düşünmedi çünkü SARS-CoV-2 gibi değillerdi. Ama onlara daha yakından baktığımızda, insan hücrelerini enfekte edebildiklerini görünce gerçekten şaşırdık ve “Virüslerin nereden geldiğine ve hangi bölgelerle ilişkili olduklarına dair anlayışımızı değiştiriyor” dedi.

COVİD-19 GİBİ SPİKE PROTEİNİ KULLANIN

PLoS Pathogens dergisinde yazan araştırmacılar, Khosta-2’nin rahatsız edici özellikler gösterdiğini söyledi. Bunun nedeni, Covid-19 gibi insan hücrelerini enfekte etmek için bir spike protein kullanmasıdır.

Araştırmacılar tarafından yapılan daha ileri testler, antikorların daha önce koronavirüsün Omicron varyantı ile enfekte olmuş hastalardan alınan seruma karşı etkisiz olduğunu buldu. Uzmanlar, Covid’in sahip olduğu bazı genlerden yoksun olsa da Omicron ile birleşme riskinin olduğunu da sözlerine ekledi.

Dr. Letko şunları ekledi: “SARS-2, insanlardan ve vahşi yaşamdan geri yayılma özelliğine sahiptir. Khosta-2 gibi, bu özelliklere sahip, sahip olmalarını gerçekten istemediğimiz hayvanlarda bekleyen başka virüsler de vardır.”
Leave a Comment