Yerli otomobil Togg fabrikasından yeni görüntüler!

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili Togg’un Gemlik’te inşa edilen fabrikasının zemin tesviye etabı sona erdi. ABS Yapı, üstlendiği proje kapsamında yaptığı yazılı açıklamada, “Geri dönüştürülmüş plastikten üretilmiş ABS Dolgu Kör Kalıplar kullanılarak inşa edilen betonarme yükseltilmiş döşeme sayesinde tesis genelindeki doğal zemin en ekonomik ve hızlı şekilde iyileştirildi” açıklamalarda bulundu.

Bursa Gemlik’te yaklaşık 1 milyon 200 bin metrekare açık alan üzerine kurulacak Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili Togg’un fabrikasının inşaat faaliyetleri tamamlanmak üzere.

Togg'un maliyeti ne kadar olacak?  Tahmini sayı açıklandıTogg’un maliyeti ne kadar olacak? Tahmini sayı açıklandı

29 Ekim 2022 tarihinde ilk otomobilin banttan çekilmesi planlanan fabrikanın inşaat faaliyetlerine ABS Dolgu Kör Kalıplar kullanılarak dahil olan ABS Yapı, fabrikanın zemin tesviye aşamasının sona erdiğini duyurdu. yeni eklenen Ar-Ge binası ile. ABS Yapı Genel Müdürü Okan Cüntay konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye’nin en prestijli sanayi projesi olan Togg’un Gemlik fabrikasının kurulacağı arsa ideal bir konumda ancak olası su basmasına karşı bina temellerinde zeminin iyileştirilmesi ve radye temelin zemin seviyesinin yükseltilmesi gerekiyordu. Bu tür yükseltmeler kırmataş, kum gibi sıkıştırmaya uygun doğal malzemelerle yapıldığında ciddi zaman ve maliyet kayıpları yaratır.Ayrıca malzeme dolgusunun ağırlığı zemin iyileştirme maliyetlerini daha da arttırır.Hız getirdik projede zeminin yükseltilmesi sırasında inşaat sektörüne kazandırdığımız ABS Dolgu Kör Kalıplar kullanılarak inşa edilen betonarme yükseltilmiş döşeme ile projeye maliyet tasarrufu ve aynı zamanda kolon, kemer ve Kör kalıpların betona şekil vererek oluşturduğu kubbe yapısı sayesinde zamanla oluşabilecek oturma, çatlama ve kırılma risklerini tamamen ortadan kaldırabildik.”

160 BİN METRE KAREDEN FAZLA KULLANILMIŞTIR

Okan Cüntay, fabrikanın betonarme yükseltilmiş döşemelerinin yapımında 160 bin metrekareden fazla alanda ABS Dolgu Kör Kalıpların kullanıldığını belirtti. “Tek kullanımlık geri dönüşümlü plastik malzemeden üretilen kalıplar, her türlü yapıda 300 cm’ye kadar betonarme yükseltilmiş döşemelerin oluşturulmasına ve bu sayede hafif, hızlı, kolay ve ekonomik bir şekilde doldurulmasına olanak tanıyor. Ulusal Teknik Onaylı ilk yerli ürün. Sertifikası ve G İşareti. Bir şirketler grubu olan ABS Dolgu Kör Kalıplarını Türkiye’nin en prestijli projesine kazandırmaktan onur duyuyoruz” söz konusu.

GÜVENLİ VE EKONOMİK BİR ZEMİN OLUŞTURUYOR

Cüntay, kör kalıplarla inşa edilen betonarme yükseltilmiş döşeme tekniği ile zemini yükseltmenin kazanımları hakkında şu bilgileri verdi:

“Proje aşamasında yaklaşık 6 ay süren kapsamlı etütler yapılarak inşaat parametreleri belirlendi ve ardından bu bulgular teknik üniversitelerin laboratuvar deneyleri ile doğrulandı. Çalışmalar kapsamında toplam alan için gerekli olan dolgu hacmi belirlendi. 160.000 metrekarelik 22.000 tırdan sadece 240 tır kör kalıba indirildi.Zemin iyileştirme ve radye temel üzerindeki yükler 4.200 kilogramdan metrekareye 700 kilograma düşürülerek temele binen yükler en aza indirildi.Süre Geleneksel malzeme dolgulara göre 16 bin adam-gün sürmesi beklenen faaliyetlerden bin adam-güne indirilerek büyük bir zaman tasarrufu sağlanmıştır.Malzeme dolgulara göre önemli bir ekonomik tasarruf sağlanmıştır.Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobil, güvenli ve ekonomik bir temel kazandı.”


KAYNAK: DHA

Emrullah Koçin
Haber7.com – Editör

Haber 7 - Emrullah Koçin

Leave a Comment